Energetyczne świadectwo – w jaki sposób się je robi

Jednym z ważniejszych dokumentów, które muszą posiadać właściciele wielu domów i mieszkań, jest Świadectwa energetyczne. Ten dokument ma za zadanie przede wszystkim poinformować, ile energii jest potrzebne do jego codziennej eksploatacji i ogrzewania. A to różnić się może bardzo w zależności od rozmiaru budynku, jego wyposażenia i stanu technicznego.

Posiadanie takiego certyfikatu chociażby umożliwi wynajmującym czy kupującym oszacować, na jakie wydatki powinni się nastawiać i jakie inwestycje będą potrzebne. Takie świadectwo wykonane być może jedynie przez upoważnioną osobę, posiadającą konieczne umiejętności i doświadczenie. Jeśli chodzi o ceny, to nie są one jakoś bardzo wysokie. Za niewielkie mieszkanie albo garaż bez problemów wystarczy suma mniej więcej trzystu, w przypadku dużych budynków będzie ona kilkukrotnie większa.

Przepisy dokładnie określają, które z informacji powinny zawierać wykonane w prawidłowy sposób Świadectwa energetyczne. W takich dokumentach musi się więc znaleźć zdjęcie frontowe budynku, dokładny plan z wymiarami poszczególnych pomieszczeń, oraz informacja o budowie stropów i ścian. Uwzględnić też należy technologię ogrzewania wnętrza, jak również podgrzewanie ciepłej wody. Istotnym elementem także będą wyliczenia zrobione przez osobę przygotowującą certyfikat, do których bierze się uzyskane informacje. Taki certyfikat po wykonaniu jest ważny przez okres dziesięciu lat, lecz jeśli wykona się w międzyczasie się jakieś przeróbki, to zrobić go będzie trzeba jeszcze raz.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz