Zamknięty czy otwarty kominek – jaki lepiej się sprawdzi

Szukając kominka do montażu w domu na właścicieli czeka wiele możliwości do wyboru. Kominki gdańsk są oferowane w ogromnej liczbie modeli i wzorów, które się różnią od siebie zarówno rozmiarem i parametrami, jak też wyglądem. Dużą rolę ma także to, czy taki kominek wykorzystany ma być jako źródło ogrzewania, czy tylko będzie pełnił rolę dekoracyjną. Obecnie bardzo często takie kominki stosuje się do zapewnienia w pomieszczeniach temperatury do funkcjonowania, dlatego też również to należy uwzględnić w czasie wyboru. Jedną z ważniejszych kwestii jest to, czy konstrukcja ma być zamknięta czy otwarta.

Obie te opcje posiadają swoje zalety i wady, i oba bardzo dobrze się sprawdzają w domach. kominki spartherm otwarte mają przede wszystkim rolę dekoracyjne. Samo palenisko jest w nich umieszczone przeważnie pośrodku, a dzięki temu, że drewno jest swobodnie spalane, to duża część energii wylatuje kominem na zewnątrz. Sprawność takiego kominka podnieść można robiąc dużą, masywną obudowę, jaka po ogrzaniu wolno będzie oddawała zakumulowaną energię. Całkowicie odmienną konstrukcję mają kominki hajduk.

W ich przypadku palenisko zrobione jest ze stali lub żeliwa, z wykorzystaniem szklanych szyb. Przez to takie modele mają znacznie większą sprawność, a dodatkowo mogą być znacznie skuteczniej używane do celów grzewczych. Dużą rolę odgrywa rodzaj materiału, z jakiego zostaną zrobione. Tradycyjna stal jest tańsza, a dodatkowo daje duże możliwości jeżeli chodzi o wzornictwo, z kolei żeliwo ma znacznie lepsze parametry.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

1 komentarz

Dodaj komentarz