Tablica sensoryczna – jak samemu taką zrobić

Jedną z popularniejszych edukacyjnych zabawek w ostatnich czasach stały się tablice sensoryczne. Tablice te są bardzo proste w wykonaniu, a jednocześnie świetnie przykuwają uwagę dzieci i mocno rozwijają ich wyobraźnię i zdolności manualne. Producenci tablic oferują ogromną ich różnorodność. W sklepach znaleźć można modele małe i duże, o paru    czy nawet parudziesięciu elementach.

Elementy takich tablic też mogą być niezwykle zróżnicowane, przez co dorośli mogą wybrać taki ich zestaw, który najbardziej będzie odpowiadał ich maluchowi. Ceny za tablice edukacyjne rozpoczynają się od 100 złotych, a przy największych wersjach kończyć się mogą na więcej niż tysiącu. W dużym stopniu są uzależnione od wykonania i od tego, co znajduje się na nich. Ale taka tablica manualna może zostać również zrobiona samodzielnie. Jeżeli ktoś ma choć trochę manualnych zdolności, to bez większych problemów powinien sobie z czymś takim poradzić. Przede wszystkim rozpocząć należy od znalezienia odpowiedniej bazy.

Wykonana ona może być z deski drewnianej, świetnie nadaje się też na to sklejka o odpowiedniej grubości. Sklejkę czy deskę trzeba dociąć do odpowiedniego wymiaru, a potem zeszlifować dokładnie wszystko, żeby nie zostawić żadnej ostrej krawędzi. Po przemalowaniu odpowiednią dla dzieci farbą zabrać się można za przykręcanie pozostałych elementów. Te zaś mogą być bardzo różne, w zależności od tego co zostanie znalezione. Świetnie będą się tu sprawdzać rozmaite kółka, przełączniki i pokrętła, które uczą dzieci nowych ruchów, ucząc jednocześnie wytrwałości i cierpliwości.

Na tablicy przyczepić również można przedmioty mające klawisze, na przykład telefon komórkowy, pilot do telewizora czy kalkulator. Jeżeli rodzice nie boją się hałasów, to pomyśleć również można o trąbce, cymbałkach albo dzwonku, elementy te świetnie stymulować będą słuch małego dziecka. Decydując się na takie rozwiązanie pamiętać należy o tym, że tablica edukacyjna musi być w pełni bezpieczna dla maluchów, dlatego nic nie może od niej odpadać.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

1 komentarz

Dodaj komentarz