Jak zatroszczyć się o odporność skrzyni biegów w aucie?

Nadzwyczaj znaczącym szczegółem pracy silnika jest elastyczność. Powinniśmy zwrócić uwagę na ten parametr kupując samochód. To od niego zależy efektywne wyprzedzanie. W wypadku porównania tych samych aut o pokrewnej pojemności i mocy najważniejszym detalem różnicującym je będzie oczywiście elastyczność. Dla normalnego użytkownika samochodu świadczy ona możliwość płynnego przyspieszenia od najmniejszych obrotów na danym biegu do najwyższych. Mierzymy ją w Nm, czyli newtonometrach. To jednostka skonstruowana specjalnie dla określenia tego parametru. W dziennej jeździe istotna jest reakcja samochodu na wciskanie pedału gazu. W samochodach, w jakim miejscu mamy niski moment obrotowy i elastyczność mocniejsze wciśnięcie pedału gazu nie da takiego efektu, jak w przypadku dużych obydwóch parametrów w innym pojeździe.

Dlatego również ważne jest, by płynnie przemieszczać się i nie niepokoić się o wyprzedzanie wybranie w najwyższym stopniu wielkiego momentu obrotowego, który zagwarantuje nam wysoką elastyczność. Komfort jazdy jest o wiele wyższy, gdy zastosujemy jaki dodatek zatrzyma branie oleju przez silnik. Jednym z najważniejszych szczegółów w budowie samochodu jest skrzynia biegów. Od ich przełożeń zależy to jak błyskawicznie będziemy mogli uzyskiwać optymalne prędkości i upajać się jakością prowadzenia. Im dłuższe przełożenia tym dłużej możemy przyspieszać na jednym biegu. Najnowsze rozwiązania w skrzyniach biegów obok popularnych już automatach to skrzynie o oznaczeniu DSG. Cechą specyficzną jej budowy jest wykorzystanie podwójnego sprzęgła. Jest to wymysł niemieckiego koncernu samochodowego Volkswagen.

Jako pierwszy model wozu w jakim pozostała zastosowana był Golf R32 na początku roku 2003. Już w owym czasie było wiadome, iż budowa i działanie tej skrzyni biegów będzie docenione w późniejszym czasie i coraz to więcej wozów będzie wyposażone właśnie w tą przekładnię. Fundamentem działania skrzyni biegów DSG jest przeznaczenie wtrąconego podwójnego sprzęgła, gdzie jedne obsługuje biegi parzyste, a drugie biegi nieparzyste. Jak najbardziej sześciostopniowe zestrojenie całości jest wybitnie porządne i efektywne.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz