Jak powinien wyglądać inteligentny dom przyszłości?

Domy zarówno energooszczędne, jak i tak oznaczane pasywne mają wspólne zadanie – maksymalne oszczędzanie energii w trakcie ich użytkowania. Oba te rodzaje domów mają w związku z tym w sobie bardzo dużo podobieństw oraz wspólnych cech, jak chociażby rozmieszczenie pojedynczych pomieszczeń, w zależności od kierunków świata, jak też przeszklenie optymalne ściany południowej obiektu. Jednakowoż mają oraz kilka cech odrębnych: domy energooszczędne mogą posiadać dach wielospadowy, natomiast domy pasywne są w stanie posiadać dach tylko jedno lub dwuspadowy.

W domach pasywnych następuje całe zamknięcie przeszkleń w ścianie i dachu od strony północnej, natomiast w domach energooszczędnych przeszklenia tego rodzaju są dopuszczalne, jakkolwiek zredukowane do minimum. Domy energooszczędne mają dobry współczynnik przenikania ciepła, nie powinien on być większy aniżeli 0,2 W/(m2K), tudzież w domach z typu pasywnych współczynnik ten jest jeszcze nieomal dwukrotnie niższy. Odnośnie wentylacji również są różnice w obu rodzajach domów, w energooszczędnych sprawność odzysku ciepła oscyluje w granicach 70 procent, natomiast w domach pasywnych jest jeszcze większy, ponieważ aż 80 procent.

W dobie kryzysu energetycznego, co wiąże się choćby z drożejącą coraz bardziej energią i powolnym wyczerpywaniem się kopalin energetycznych na całym globie, architekci oraz budowniczowie domów projektują coraz to nowatorskie techniki i rozwiązania, mające za zadanie zminimalizowanie strat energii cieplnej. Zgodnie w związku z tym z tymi założeniami domy przyszłości to będą oczywiście domy w najwyższym stopniu energooszczędne, oczywiście zasilane tylko energią odnawialną, jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła, popierane źródłami energii proekologicznej. Dobrą opcją są inteligentne domy – inteligentny dom zestaw. Takie domy będą przeszklone od południowej, aby maksymalizować pobranie ciepła słonecznego, od południowej będą też umiejscowione takie pomieszczenia jak jadalnia czy pokój dzienny, natomiast od północnej garaż, spiżarka oraz pozostałe pomieszczenia gospodarcze, niewymagające rozległego źródła ciepła do działania.

Kształt domu również będzie jak najprostszy, aby zminimalizować powierzchnie ścian czy dachu, skąd jakkolwiek ucieka największa ilość ciepła. Zostanie zminimalizowana ilość mostków termicznych – a więc miejsc, gdzie ciepło bezpowrotnie znika, za to wentylacja będzie rozwinięta w sposób nieposzlakowany, zapewniając sprawność odzyskiwania ciepła nawet na poziomie 80 procent.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz